Památky v Bratislavě
Bratislava je díky své dlouhé historii z pohledu turisty především městem památek, které jsou navíc soustředěné v drtivé většině přímo do historického centra. To je velká výhoda, protože při příjezdu dojdete pouze do centra a máte je všechny jak na dlani a pár kroků od sebe. Nemusíte nikde dlouze cestovat, přecházet a složitě hledat. Jednoduše řečeno, ať se v centru Bratislavy vydáte jakýmkoliv směrem, vždy nějakou pamětihodnost potkáte.
Největší množství památek si během dovolené můžete prohlédnout v historickém centru Bratislavy. Symbolem celého města je ale Bratislavský hrad, tyčící se nad řekou Dunaj ve výšce 85 metrů. Vybrané prostory dnes slouží k reprezentativním účelům Slovenské národní rady. Najdete tu i expozice Slovenského národního muzea a do bývalé kaple byla umístěna koncertní síň.
Suverénní a neochvějnou dominantou města a v podstatě celého Slovenska je Bratislavský hrad. Ten je vyobrazen i ve znaku Bratislavy a s její tváří je spjat už od 10. století, kdy byl vystaven. Nachází se na vršku, který patří do jižního výběžku Malých Karpat, a který mu tak umožňuje tyčit se majestátně 85 metrů nad městem. Pod ním pak proudí Dunaj, což mu ještě dodalo strategickou nedobytnost. Jeho historie je zajímavá, protože byl několikrát přestavěn a to vždy tak, aby jako jedno ze sídel významných říší korespondoval s tehdejšími architektonickými trendy – v 15. století v gotickém stylu, o století později v duchu renesance a v 17. století mu byl přiřknut jeho současný barokní ráz. Od roku 1961 se také pyšní titulem Československá národní památka.
Jak už bylo řečeno v úvodu, doslova nabité je pak celé centrum Bratislavy, kde můžete najít řadu významných památek. Jak je u většiny měst zvykem, největší památkou starého města je vždy samotná radnice. Ani Bratislava není výjimkou a zdejší Stará radnice, která čítá nespočet budov, je dnes především sídlem bratislavského muzea. Nedaleko pak najdete nejstarší budovu ve městě, která symbolizuje středověké opevnění města, a kterou je Michalská brána. Poblíž se také nachází univerzitní knihovna z roku 1756, kterou v minulosti několikrát využíval tehdejší uherský sněm. Centrum Bratislavy je také charakterizováno mnoha paláci, které jsou stejně jako Bratislavský hrad v barokním stylu. Známým a významným je Grassalkovičův palác z roku 1760, kde dnes sídlí slovenský prezident. K tomuto paláci přiléhá překrásná zahrada, kde se často pořádají různé koncerty. Můžete zde vidět například sochy Marie Terezie nebo fontánu Mladost. Dnes tento palác slouží jako sídlo prezidenta Slovenské republiky. Výlet si můžete udělat i na Devínský hrad, ze kterého bohužel zbyly už jen trosky. Vládu byste hledali v nedalekém arcibiskupském paláci a primátora v Primaciálném paláci, kde byl mimo jiné podepsán v roce 1805 slavný Prešpurský mír.
Bratislava pochopitelně ale není pouze město paláců v centru města, ale velký význam pro ni mají i některé stavby mnohem více spjaté s náboženstvím. Nejznámější stavbou je Katedrála svatého Martina (Slováci jí nazývají Dóm svatého Martina), která je zároveň největší sakrální stavbou ve městě – věž měří 85 metrů. Postavena byla ve 14. století a už od 16. století zde po bezmála tři stovky let probíhaly korunovace uherských panovníků. Podobnému významu se těší i Františkánský kostel, který je nejstarším kostelem v Bratislavě (postaven byl ve 13. Století), a kde probíhaly především rytířské ceremoniály. Lehký vliv secese ve městě pak symbolizuje Kostel svaté Alžběty, kterému se někdy přezdívá Modrý kostelík.
Z pěti mostů, které se tyčí blízko historického centra města je nejznámější Nový most vybudovaný v druhé polovině 20. století. V Bratislavě se nachází i velké množství muzeí, k těm nejvýznamnějším patří Muzeum židovské kultury, Městské muzeum, Muzeum dopravy nebo Slovenské národní muzeum, které se nachází na Vajanském nábřeží.
Celé město si můžete prohlédnout z Michalské věže, kde můžete zároveň navštívit Muzeum zbraní a městského opevnění. Ve městě najdete celou řadu zajímavých divadelních scén, například Divadlo Aréna nebo Astorka Korzo ’90, ale především Slovenské národní divadlo nacházející se na Hviezdoslavově náměstí. Podívat byste se měli i do Staré radnice, která byla vybudována už ve středověku. V dnešní době v těchto prostorách sídlí Městské muzeum. Před budovou se nachází Maximiliánova nebo také Rolandova fontána z roku 1572.